Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu Politica de confidențialitate
Accept
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Căutare
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Citești: Victoria la limită nu l-a liniștit deloc pe Dan Petrescu: „Ne-am făcut meciul al doilea mult mai greu!”
Distribuie
Font ResizerAa
Font ResizerAa
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Căutare
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Follow US
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Fotbal InternaționalFotbal RomâniaLiga 1

Victoria la limită nu l-a liniștit deloc pe Dan Petrescu: „Ne-am făcut meciul al doilea mult mai greu!”

Ionut Lazar
Ionut Lazar Publicat pe 9 august 2024
Distribuie
Distribuie

CFR Cluj și-a arătat statutul de favorită în fața celor de la Maccabi Petah Tikva și a reușit să se impună la limită în deplasarea de la Sofia după reușita lui Karlo Muhar din startul meciului, iar astfel ardelenii au luat o opțiune și mai serioasă pentru calificarea în play-off-ul Conference League.

Totuși, jocul din partea secundă nu l-a încântat deloc pe tehnicianul Dan Petrescu, care la conferința de presă de după manșă tur a recunoscut faptul că echipa a suferit în a doua parte a jocului, iar după ocaziile mari din prima repriză, scorul nu este neapărat unul care-l mulțumește, întrucât acesta putea lua proporții mult mai mari, în opinia sa.

Acum, până la partida retur care se va disputa în Gruia, tehnicianul feroviarilor este cu gândul doar la următoarea partidă de campionat, contra nou-promovatei Unirea Slobozia, care se va disputa tot la Cluj, duminică, de la ora 22:00.

„A fost doar primul meci. Sunt conștient că o să avem un meci foarte greu săptămâna viitoare. Ați văzut că și în repriza a doua am suferit foarte mult. E o echipă foarte bună. În echipa de start aveau 8 jucători care au jucat pe la echipe naționale. Pe bancă mai aveau încă vreo 4 la fel. Aveau experiență la nivel internațional, chiar dacă unii erau copii, au jucat la U21. Prima repriză a fost foarte bună. Trebuia să fie 3-0 sau 4-0. Am ratat niște ocazii incredibile. La nivelul acesta sincer n-ai voie să ratezi asemenea ocazii, mai ales în Europa. În repriza a doua am suferit.

Ei n-au avut așa ocazii mari, clare, cum am avut noi. Pe contra-atac am mai avut vreo 2-3 ocazii. Per total, 1-0 cred că e puțin la ce s-a jucat astăzi. Puteam să câștigăm cu un scor mai mare. Acum ne-am făcut meciul al doilea mult mai greu, ținând cont de faptul că, după cum știți, vreau să țin echipa care a jucat astăzi și pentru meciul de joia viitoare. Acum cele mai importante sunt meciurile din Europa, chiar dacă în campionat nu suntem așa bine.

Avem nevoie duminică de o victorie, dar va fi foarte greu iar, pentru că jucătorii care vor juca au rămas acasă și se antrenează. Îi luăm, îi antrenăm o zi și după o să jucăm. Cred că ăsta a fost și motivul pentru care am pierdut ultimele două meciuri de acasă, dar acum sunt fericit pentru rezultat și pentru atitudinea băieților.

Nu era stilul meu. Eu n-am spus să ne apărăm. Atât am putut pe final. I-am băgat pe Fica, pe Michael și pe Postolachi pe final ca să facem pressing. Eu le-am zis să stăm sus și să nu ne mai retragem. A fost greu. Echipa era obosită, a fost căldură, ei au jucători buni care au pasat între linii. Când am oprit pressing-ul am suferit foarte mult.

Gândiți-vă și la vârsta unor jucători de la noi, vreo 3 jucători care au peste 35 de ani. Nu e ușor să îi menții la un anumit nivel. Mi-a fost greu să schimb pentru că mereu când am schimbat ceva nu prea a fost bine, dar per total prima repriză a fost foarte bună, iar în a doua am suferit„, a declarat Dan Petrescu la finalul jocului care s-a disputat in Bulgaria.

Dacă CFR Cluj va reuși să treacă peste dubla cu israelienii, ar mai avea un singur pas până la grupele Conference League, iar adversara din play-off va fi câștigătoarea dublei dintre CSKA 1948 (Bulgaria) și Pafos FC (Cipru), avantaj având momentan formația bulgară, după victoria cu scorul de 2-1 din prima manșă.

Citește și alte articole

TVA 21% pentru biletele la evenimente – o măsură nedreaptă care pune în pericol cultura din România

Marian Barbu va arbitra Supercupa României 2025

Sports Festival 2025 s-a încheiat cu o explozie de energie

Ronaldinho & Friends au făcut show la Cluj! Egal spectaculos cu România, într-un meci de colecție

Spectacol total la Sports Festival: fotbal de neuitat la ”Ronaldinho & Friends”

Distribuie acest articol
Facebook Whatsapp Whatsapp Copy Link
Scris de Ionut Lazar
Follow:
CEO & Reporter
Articolul precedent Bogdan Apostu a dat cărțile pe față după eșecul cu Astana: „Asta e limita Corvinului!”
Articolul următor Ce-l nemulțumește pe Dan Petrescu după partida tur cu israelienii: „Sunt îngrijorat!”

Urmărește-ne si aici

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
banner banner

Ultimele știri

TVA 21% pentru biletele la evenimente – o măsură nedreaptă care pune în pericol cultura din România
Fotbal România
Marian Barbu va arbitra Supercupa României 2025
Fotbal România
Sports Festival 2025 s-a încheiat cu o explozie de energie
Fotbal România
Ronaldinho & Friends au făcut show la Cluj! Egal spectaculos cu România, într-un meci de colecție
Fotbal România
//

Ora Exacta In Fotbal,
Cele mai noi știri din sportul rege!

Despre

  • Contact
  • Politica de confidențialitate

Categorii

  • Fotbal România
  • Fotbal Internațional
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Follow US
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
adbanner
AdBlocker Detectat
Se pare ca folositi AdBlocker. Va rugam sa il dezactivati pentru a ne sustine!
Okay, I'll Whitelist
oeif oeif
Bine ați revenit!

Conectați-vă

Lost your password?