FCSB a început anul cu o remiză, 1-1 împotriva celor de la Hermannstadt, într-un meci în care a fost evident că pauza competițională și-a spus cuvântul. La final, Valentin Crețu a vorbit despre dezamăgirea rezultatului, problemele din lot și speranțele pentru viitor.
Crețu a evidențiat dificultatea de a sparge apărarea bine organizată a celor de la Hermannstadt, care a rămas compactă pe tot parcursul meciului. Deși FCSB a dominat finalul, golul venit târziu nu a fost suficient pentru a obține cele trei puncte.
„Am început bine, am avut câteva ocazii dar din păcate au marcat cei de la Hermannstadt și a devenit meciul din ce în ce mai greu. Ei joacă cu 5 fundași, se apără bine. Am marcat târziu din păcate, am avut multe ocazii pe final, dar n-am reușit să câștigăm.”
„Simțeam după golul meu că putem câștiga. Am marcat primul gol și nu am câștigat, sunt jumătate trist, jumătate bucuros. Sunt trist că nu am câștigat, ne-am pregătit foarte bine în Antalya și trebuia să câștigăm astăzi.”, astfel, rezultatul final lasă un gust amar pentru FCSB, mai ales că venise după o perioadă de pregătire intensivă.
Crețu nu s-a ferit să recunoască impactul negativ al accidentărilor din lot. Absențele unor jucători cheie precum Darius Olaru și Vlad Chiricheș au făcut ca FCSB să resimtă o lipsă de coerență în teren..
„Întotdeauna primul meci oficial după o pauză e greu, dar am jucat acasă și trebuia să câștigăm. Fotbalul te pedepsește. Ne-am pierdut și căpitanul (Olaru), s-a simțit lipsa lui, s-a simțit și lipsa lui Chiri (Chiricheș), avem mulți jucători accidentați. Băluță a jucat astăzi după atâta timp, i-a fost greu, se vede că nu are ritm.”
În ciuda începutului ezitant, Crețu rămâne optimist. FCSB își dorește un parcurs cât mai lung în Europa League.
„Sperăm că la următorul meci din Europa să fim mai buni. Suntem obișnuiți cu deplasările, asta ne e meseria, trebuie să ne pregătim foarte bine. Ne așteaptă un campionat mult mai greu decât celălalt. Obiectivul nostru (Europa League) este un loc în primele 8. Se poate, trebuie să gândim pozitiv, am arătat ce putem.”
Pentru FCSB urmează deplasarea din Azerbaidjan, unde o vor întâlni joia viitoare pe Qarabağ FK, în UEFA Europa League.