Pauza competițională va fi mai scurtă ca niciodată!
FCSB a câștigat fără probleme meciul din Bănie cu Universitatea Craiova, scor 2-0, iar astfel a revenit pe primul loc în Liga 1 după doar o etapă în care a fost detronată chiar de formația olteană.
Craiova a avut primele ocazii periculoase ale partidei, mai întâi prin Mamut care l-a pus la încercare pe Vlad cu un șut puternic. Cicâldău a bifat, apoi, două ocazii periculoase, cu un șut din interiorul careului și cu o lovitură de cap.
FCSB a fost însă cea care a înscris la prima șansă periculoasă. Man a fost scăpat din marcaj de Nicușor Bancu și l-a executat pe Pigliacelli cu un șut la colțul scurt. După pauză, tot Man a dus scorul la 2-0, după ce a scăpat singur spre poarta Craiovei și a marcat cu un șut cu latul piciorului stâng.
Tănase, Coman, Moruțan și Olaru au bifat alte ocazii importante de a înscrie. Olaru a lovit bara de două ori, iar în finalul partidei Coman a ratat incredibil, de două ori în aceeași acțiune. Tănase și Moruțan l-au mai pus la încercare pe Pigliacelli cu șuturi din interiorul careului, iar astfel meciul s-a încheiat cu un succes categoric al roș-albaștrilor, care acum mai au în față doar duelul cu Sepsi în acest an.
La finalul jocului, Toni Petrea s-a declarat mulțumit de jocul echipei sale, însă îi ține în continuare montați pe elevii săi, deși aceștia au revenit pe prima poziție în clasament după numai o etapă.
„Am întâmpinat o rezistență foarte bună din partea echipei gazdă în prima repriză, am avut mici probleme de organizare defensivă. După pauză, ne-am organizat mult mai bine și nu le-am mai dat nicio șansă. Ne-am făcut jocul de atac și am reușit să marcăm două goluri, cred că puteam să o facem de mai multe ori, dar asta este, importantă este victoria.
Ne bucură această victorie, după care trebuie să ne gândim la meciul următor, de peste trei zile. Trebuie să ne recuperăm cât mai repede și să câștigăm și acel joc. Faptul că marcăm multe goluri e îmbucurător pentru noi. Să fii pe primul loc e plăcut, dar campionatul este foarte echilibrat, de la o etapă la alta sunt schimbări în clasament. Trebuie să o luăm pas cu pas, să câștigăm cât mai multe puncte pentru ca la final să fim sus. E o victorie importantă cea din această seară, dar nu decisivă”, a declarat Toni Petrea la flash-interviuri.
Deși Florin Tănase le avertiza pe contracandidatele la titlu că după pregătirea de iarnă FCSB va deveni și mai puternică, tehnicianul roș-albaștrilor nu este însă de aceeași părere și consideră că durata acestei pauze competiționale este mult prea scurtă.
Din cauza pandemiei de coronavirus și a desfășurării EURO 2020 în vara anului viitor, organizatorii sunt nevoiți să reia campionatul cât mai devreme.
Astfel, prima partidă care se va juca în 2021 va fi o restanță, iar aceasta va avea loc pe 10 ianuarie, între Viitorul și Hermannstadt, urmând ca prima etapă din returul actualei stagiuni să aibă startul două zile mai târziu.
„Suntem într-o situație inedită cu începerea campionatului atât de devreme, nu știu dacă e un avantaj pentru că nu știm cum va fi vremea, nu știm unde vom avea posibilitatea să ne antrenăm, și nu mă refer doar la noi. Nu știu dacă e o idee bună, dar ăsta e programul. Trebuie să ne adaptăm la condițiile meteo, la orice și să căutăm să ne pregătim foarte bine în perioada asta scurtă.
Încerc să le transmit că putem fi campioni la fiecare antrenament, înainte de fiecare meci, pentru că valoare individuală au, dar trebuie să formeze o echipă, un grup unit ca să putem să câștigăm trofee. Și la capitolul ăsta trebuie să lucrăm, sper să devenim în cel mai scurt timp o forță a campionatului.
Eram obișnuiți cu Arena Națională, un stadion prietenos pentru noi. Asta e situația, dacă nu putem evolua acolo, am găsit varianta Mogoșoaia, e lângă București, un teren bun și sperăm să fim bucuroși și după meciul de luni seară.
Mă concentrez pe finalul acesta de sezon, pe ultimul meci pe care-l mai avem de disputat. Normal că în perioadele de pauză competițională se mai fac mișcări de trupe, avem nevoie de jucători, dar vom vedea ce vom putea realiza. Radunovic va fi un plus, un jucător valoros, bun”, a mai spus Toni Petrea.
Foto: Facebook/FCSBOfficial
CITEȘTE ȘI:
- Papură recunoaște superioritatea FCSB-ului: „Nu am putut ține ritmul cu echipa adversă!”
- Florin Tănase bagă frica în adversari: „Vom fi și mai puternici după cantonamentul de iarnă!”
- Ricardo Grigore speră până în ultimul moment în salvare: „Nu îmi imaginez fotbalul fără Dinamo!”
- Ionel Dănciulescu nu mai suportă minciunile spaniolilor: „Cortazero să predea acţiunile suporterilor!”
- Paul Anton simte cum Dinamo se destramă: „În fiecare săptămână ne pleacă cineva!”
- Ce a spus Dan Petrescu despre ofertele primite după despărțirea de CFR Cluj?
- Edi Iordănescu, parcurs perfect în campionat alături de CFR Cluj: „Nu întâmplător acești băieți au făcut performanță!”
- Jerry Gane, dorit în continuare de suporteri la Dinamo: „Mi-ar plăcea şi mie să rămân!”
- Cristi Bălgrădean nu și-a uitat trecutul dinamovist: „Doamne ferește de faliment!”
- Dorin Șerdean îi ia apărarea lui Pablo Cortacero: „Are toate intențiile bune!”
- Dan Petrescu, cuvinte de laudă pentru Edi Iordănescu: „O să câștige iar campionatul!”
- Toni Petrea nu a uitat de înfrângerea cu CFR nici înainte de derby-ul cu Craiova: „Venim după o înfrângere nemeritată!”