Naționala de fotbal a României a obținut o victorie convingătoare, scor 2-0, împotriva reprezentativei Ciprului, într-un meci desfășurat pe Arena Națională. A fost un meci în care tricolorii, conduși de pe bancă de experimentatul Mircea Lucescu, au arătat organizare, determinare și momente de fotbal bun..
România a controlat jocul încă din start, iar ocaziile au apărut rapid. Man, Tănase și Popescu au fost aproape de gol în prima jumătate de oră, însă portarul cipriot Mall a fost la post. Rezistența defensivă a oaspeților a fost spartă în minutul 43, când Dennis Man a pătruns în flanc, a combinat excelent cu Florin Tănase, iar „Tase” a finalizat fără emoții pentru 1-0.
Tricolorii nu s-au oprit aici. În prelungirile primei reprize (minutul 45+2), Man a fost cel care a înscris, după o nouă fază construită inteligent, de această dată cu ajutorul lui Denis Drăguș. La pauză, România conducea cu 2-0 și avea meciul sub control.
După pauză, Mircea Lucescu a rulat lotul, dând minute importante unor jucători precum Mitriță, Alibec sau Miculescu. Mitriță a fost unul dintre cei mai activi, având două mari ocazii în minutele 74 și 89, însă Mall a fost din nou salvator pentru ciprioți.
Apărarea României a fost sigură în fața puținelor atacuri adverse, iar Moldovan a fost excelent la singura ocazie mare a Ciprului, în minutul 42, când a respins un șut violent al lui Anderson.