Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu Politica de confidențialitate
Accept
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Căutare
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Citești: Reacția lui Cristi Borcea după ce Ionel Dănciulescu a fost îndepărtat de la Dinamo!
Distribuie
Font ResizerAa
Font ResizerAa
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Căutare
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Follow US
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Fotbal RomâniaLiga 1

Reacția lui Cristi Borcea după ce Ionel Dănciulescu a fost îndepărtat de la Dinamo!

Ionut Lazar
Ionut Lazar Publicat pe 16 august 2020
Distribuie
Distribuie

„Eu nu am nicio treabă cu Dinamo!”

Dinamo a scăpat de Ionuț Negoiță, iar spaniolii care au cumpărat clubul pregătesc mai multe mutări supriză. Primul om care a plecat de la club a fost Ionel Dănciulescu, iar in locul său a fost numit spaniolul Rufo Collado. Cristi Borcea spune că regretă decizia acționarilor, dar afirmă că este normal ca noul patron să-și aducă propria echipă.

La Dinamo au început schimbările după ce clubul a fost preluat de spaniolul Pablo Cortacero. Singurii cărora li s-au prelungit oficial contractele și au rămas la echipa sunt Gigi Multescu și Cornel Talnar, care au semnat în urmă cu aproximativ o lună și jumătate cu Dinamo și care au reușit să revitalizeze echipa după rezultatele proaste avute după revenirea pe teren.

„Dănciulescu este o legendă, dar cei care plătesc decid. Să terminăm cu comunismele astea. Este adevărat că Danciu merita să rămână. Eu l-am susținut și pe Cornel Dinu. Dacă nu era Cornel Dinu în anul 1995 nu mai vorbeam de Dinamo acum”, a declarat Cristi Borcea.

Cristi Borcea, fostul acționar al lui Dinamo, exclude o revenire la clubul recent preluat de grupul spaniol condus ce Pablo Cortacero. Omul de afaceri spune că, în situația actuală, nu ar fi dispus să investească, dar vede cu ochi buni preluarea clubului de către iberici.

„Am spus tot timpul și nu are rost să intrăm în detalii că nu m-a interesat niciodată și nu mă interesează să vin. În situația în care e acum, nu aș fi dat nici măcar 100.000 de euro. Nu are nici stadion. Eu sunt direct! Ca dinamovist susțin proiectul suporterilor. Mă bucur că fac demersuri pentru rezolvarea stadionului. Și dacă aș fi avut 100 de milioane în cont nu m-aș fi băgat la Dinamo. Eu nu vin la Dinamo ca să mă bat pentru play-out. Pe vremea mea, Dinamo avea echipă și obținea trofee. Eu nu am nicio treabă cu Dinamo. Dacă au venit spaniolii trebuie să fie susținuți. Eu am spus și atunci când Andone a adus pe cineva să cumpere Dinamo, și atunci când a fost cu Claudiu Florică. Cine vine la echipă aruncă patru milioane de euro pe fereastră. Eu când am plecat am lăsat echipa cu 13 trofee și uite unde este acum.

Nu mi-ar fi convenit să arunc 10 milioane pe fereastră aiurea. Patrick poate să se bage, dar în momentul în care va fi stadionul. Până nu-și va recăpăta Dinamo identitatea, nu poate fi vorba de nicio implicare. Toți dinamoviștii trebuie să fie alături de acești suporteri și de acești investitori spanioli. Trebuie să ne bucure, dacă nu erau ei, Dinamo, de doi ani de zile de când a anunțat Negoiță că îl dă pe un leu e în moarte clinică! Trebuie să le fim recunoscători”, a mai explicat Cristi Borcea.

Dinamo a anunțat, prin intermediul unui comunicat postat pe site-ul oficial, că spaniolul Pablo Cortacero va realiza în perioada următoare o ședință cu toți acționarii clubului. În ședință, la care vor participa și suporterii din DDB, care dețin aproape 27.5% din club, va fi stabilită noua componență a Consiliului de Administrație de la Dinamo.

”Adunarea Generală a acționarilor Dinamo București va fi convocată în perioada următoare, a anunțat conducerea executivă a clubului din Ștefan cel Mare prin intermediul site-ului oficial. Acționarul majoritar al clubului Dinamo București și-a propus să convoace în perioada imediat următoare Adunarea Generală a acționarilor pentru a discuta componența noului Consiliu de Administrație”, a transmis clubul Dinamo.

Foto: Facebook/FCDinamoOfficial

CITEȘTE ȘI:

  • Gigi Becali îl atacă pe Raed Arafat: „Ne luăm după el? Ajungem la balamuc!”
  • Pique este chemat să joace în Liga 1: „Îl așteptăm aici!”
  • Dănciulescu: „Lucrurile s-au făcut întotdeauna pe la spate. Răutatea, invidia și falsitatea…”
  • Budescu a bătut palma cu viitoarea sa echipă!
  • FCSB riscă să nu poată juca în Europa League!
  • Alex Albu a semnat!
  • Mesaj emoționant a lui Ionel Dănciulescu la despărțirea de Dinamo: „Îmi plânge inima…”
  • Spaniolii au luat o decizie total neașteptată!
  • Sistem inedit în Liga a 2-a începând cu noul sezon!
  • Ionuț Negoiță: „Voi rămâne dinamovist toată viața!”
  • E OFICIAL! S-au semnat toate actele!

Citește și alte articole

Sports Festival 2025, locul unde fotbalul devine sărbătoare. Ronaldinho, întâmpinat cu aplauze, de sute de fani, la Cluj!

A început Sports Festival 2025! Barometrul Sportului în România, lansat în premieră națională

România învinge Cipru cu 2-0 în preliminariile CM 2026

SPORTS FESTIVAL 2025 – Universul sportului revine: Ronaldinho & Friends – cel mai așteptat meci demonstrativ al verii

Tricolorii și suporterii lor, la meciul 40 pe Arena Națională!

TAGGED: actionari, cainii, cainii rosii, Cristi Borcea, despartire, dinamo, dinamobucuresti, fost actionar, ionel danciulescu, ionut negoita, liga1, Pablo Cortacero, playout, plecare, revenire, romania, spania, spanioli, stefan cel mare
Distribuie acest articol
Facebook Whatsapp Whatsapp Copy Link
Scris de Ionut Lazar
Follow:
CEO & Reporter
Articolul precedent gigi-becali-raed-arafat Gigi Becali îl atacă pe Raed Arafat: „Ne luăm după el? Ajungem la balamuc!”
Articolul următor gabriel-debeljuh-cfr Toate detaliile despre atacantul în care CFR Cluj își pune încrederea în noul sezon

Urmărește-ne si aici

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
banner banner

Ultimele știri

Sports Festival 2025, locul unde fotbalul devine sărbătoare. Ronaldinho, întâmpinat cu aplauze, de sute de fani, la Cluj!
Fotbal România
A început Sports Festival 2025! Barometrul Sportului în România, lansat în premieră națională
Fotbal România
România învinge Cipru cu 2-0 în preliminariile CM 2026
Echipe Naționale Fotbal România
SPORTS FESTIVAL 2025 – Universul sportului revine: Ronaldinho & Friends – cel mai așteptat meci demonstrativ al verii
Fotbal România
//

Ora Exacta In Fotbal,
Cele mai noi știri din sportul rege!

Despre

  • Contact
  • Politica de confidențialitate

Categorii

  • Fotbal România
  • Fotbal Internațional
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Follow US
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
adbanner
AdBlocker Detectat
Se pare ca folositi AdBlocker. Va rugam sa il dezactivati pentru a ne sustine!
Okay, I'll Whitelist
oeif oeif
Bine ați revenit!

Conectați-vă

Lost your password?