După primele două meciuri oficiale din actuala stagiune, în care a reușit să obțină numai două remize, 1-1 contra UTA Arad și 2-2 contra CFR Cluj, Rapid vrea să își betoneze apărarea prin aducerea unui nou fundaș central, mai ales că Neil Lennon a schimbat sistemul, jucând în cea mai mare măsură în formația 3-5-2.
Deși în săptămânile trecute se vehiculase numele lui Adrian Rus, internaționalul român aflat sub contract cu Pisa, se pare că șefii Rapidului s-au reorientat către un alt apărător român, iar acesta este Alexandru Pașcanu, cel care va fi cumpărat definitiv de la Ponferradina.
Formația giulesteana va plăti între 300.000 și 400.000 de euro pentru transferul lui Pașcanu, care ar urma să semneze în orele următoare și să se alăture lotului lui Neil Lennon, în pregătirea următorului joc din Superliga, contra celor de la Petrolul.
„Vânzarea fundașului a fost una dintre cele mai importante priorități pentru conducerea Ponferradinei în această de vară din cauza salariului său inaccesibil pentru liga a treia, a dorinței fotbalistului de a juca la o categorie superioară și a sumei de transfer pe care o poate încasa.
De altfel, cifra finală a operațiunii, care încă nu a ieșit la iveală exact, ar fi cuprinsă între cei 300.000 de euro pe care i-a oferit Rapid și cei 400.000 pe care i-a cerut Ponferradina”, se arată în publicația iberică La Nueva Cronica.
În stagiunea precedentă, fundașul cotat la 1 milion de euro de Transfermarkt a evoluat sub formă de împrumut la Sporting Gijon, tot în liga a 2-a spaniolă, alături de care a luptat până la finalul sezonului pentru promovarea în La Liga, obiectiv neîndeplinit însă după eșecul de la baraj împotriva celor de la Espanyol.
După Campionatul European U21 din 2019, acolo unde România a reușit să se califice în semifinale și a fost chiar aproape să o elimine și pe Germania, Alex Pașcanu a atras atenția prin jocul său defensiv foarte bun, iar la scurt timp a fost cumpărat de CFR Cluj de la Leicester City pentru 600.000 de euro, echipă la care și-a făcut junioratul.
Totuși, pentru CFR Cluj a evoluat numai în 5 partide, fiind împrumutat timp de jumatate de sezon la FC Voluntari, după care, atât din dorința jucătorului, cât și a clubului, acesta a fost cedat definitiv în Spania la Ponferradina contra sumei de 800.000 de euro, iar din 2020, acesta a evoluat în 105 jocuri pentru echipa care a retrogradat în al treilea eșalon spaniol, reușind să marcheze 5 goluri și să ofere 3 pase decisive.
Pentru Sporting Gijon, Alex Pașcanu a jucat de asemenea în 26 de jocuri în ediția precedentă, reușind să marcheze un gol și să ofere o pasă decisivă, însă spre finalul sezonului, acesta nu a mai fost folosit atât de mult de către tehnicianul ibericilor.