Marius Șumudică nu și-a iertat jucătorii după eșecul din Serbia: „Unii cred că sunt senatori de drept în această echipă!”

Mesajele dure transmise de tehnician la conferința de presă!

Marius Șumudică a avut o conferință de presă cum rar s-a mai văzut, mai ales de la instalarea sa pe banca celor de la CFR Cluj.

Tehnicianul campioanei României nu se consideră vinovat de eșecul usturător de pe „Maracana” din Serbia și nu a putut trece peste greșelile inexplicabile ale jucătorilor săi.

Mai mult decât atât, Șumudică a explicat și ceea ce le-a transmis elevilor săi după înfrângerea în fața Stelei Roșii Belgrad și a avut și câteva mesaje dure pentru aceștia.

„În primul rând trebuie să recunoaștem că e un rezultat rușinos datorat unor greșeli individuale incredibile. N-aș vrea să caut alibiuri. În fotbal, atâta timp cât activezi, ai de învățat, la fel ca în toate domeniile. Mi-aș dori din suflet ca jucătorii mei să trăiască aceeași umilință și aceeași stare sufletească pe care eu o trăiesc în momentul de față.

Dacă vreți să fac o paralelă, am întâlnit o echipă mai odihnită decât noi, s-a văzut în duelurile unu contra unu că au câștigat practic toate duelurile. În același timp, în prima repriză, au ajuns de două ori la noi în careu și am primit două goluri. În a doua repriză le-am făcut cadou două goluri, dintr-o minge statică, dintr-o lovitură liberă le dăm mingea și scapă singuri să ne dea gol, după care gol din corner, din fază fixă, marcaj scris pe tablă, om la om, luăm gol.

Dacă aceste lucruri trebuie antrenate și este greșeală de antrenor, mi-o asum. Practic în momentele în care încercam să echilibrăm partida, pac, venea câte un knockout, câte un pumn pe care îl simțeam. Am pregătit meciul, le-am spus exact ceea ce fac, le-am spus că au acel jucător Pavkov care are 1,93 înălțime, le-am spus că toate mingile le joacă pe acest jucător care încearcă să redubleze sau să joace minge deviată.

Al doilea gol îl luăm exact așa, cu minge așezată și nimeni nu vine să blocheze zona. La primul gol din minutul 5 Billel pierde o minge în dreapta, vrem să jucăm cu călcâiul, după care primim gol și începem practic de la 0-1 în condițiile în care le-am transmis că primul sfert de oră este foarte important. A doua repriză am luat două goluri de cascadorii râsului. N-am văzut astfel de goluri în viața mea, în toată cariera mea, nici când antrenam la Divizia C.

Trebuie să spunem adevărul. De fiecare dată am venit în fața dumneavoastră și am avut tăria să recunosc când am greșit, dar de data asta cred că ar fi trebuit să mai fie vreo 6-7 jucători lângă mine și să vă explice ei ce s-a întâmplat. Ar trebui să le fie rușine de acest Petrila, un copil de 19 ani care și-a dorit foarte mult astăzi.

Nu este cea mai neagră seară din cariera mea de antrenor. Este cea mai neagră seară a acestui club și a acestor jucători. Ei trebuie să-și asume fiecare în parte fiindcă unii cred că sunt senatori de drept în această echipă, dar nu demonstrează cu nimic. Eu nu vin să-mi acuz jucătorii, dar nici nu pot să fiu oaia neagră tot timpul în fața dumneavoastră și să mă cert cu toată presa din România.

De ce să-mi fie teamă că îmi pun jucătorii în cap? Sunt un om corect, care spune lucrurilor pe nume. Să-și asume fiecare ceea ce greșește. Când am jucat cu trei fundași centrali m-a terminat o țară întreagă. Acum când am jucat în sistemul în care se simt ei cel mai bine, tot Șumudică e vinovat?

La ce m-am gândit după ce s-a terminat meciul? Să ajung cât mai repede la cabine și să am o discuție cu jucătorii. Am vorbit vreo două minute și am invitat vreo 6 jucători să vină lângă mine aici la conferință și să trăiască ce trăiesc eu în fața dumneavoastră.

Am o singură rugăminte pe care le-o adresez și oamenilor din Serbia. Îmi cer scuze în fața țării mele, a poporului meu și suporterilor lui CFR pentru ceea ce s-a întâmplat astăzi, dar aș vrea și eu la rândul meu să trec în locul dumneavoastră și să văd și eu care este opinia dumneavoastră în legătură cu acest meci. Este Șumudică vinovat de ce s-a întâmplat în seara asta?”, a declarat tehnicianul campioanei României după partida tur cu Steaua Roșie Belgrad.

CFR Cluj va da din nou piept cu campioana Serbiei peste o săptămână, în Gruia. În cazul în care ardelenii nu vor reuși să întoarcă soarta calificării, vor ajunge direct în grupele UEFA Europa Conference League.