Marius Croitoru, mesaj ironic după arbitrajul din înfrângerea cu FCSB: „Cei mai deștepți, cei mai frumoși!”

Reproșurile aduse de tehnicianul botoșănenilor!

FCSB s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la FC Botoșani într-o partidă care a contat pentru etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 1, însă partida nu a fost lipsită de decizii controversate de arbitraj ale brigăzii lui Adrian Cojocaru.

Roș-albaștrii au înscris de două ori din penalty, de fiecare dată cel implicat în acțiune fiind Darius Olaru și marcator fiind Olimpiu Moruțan, în timp ce botoșănenii au cerut și ei o lovitură de la 11 metri în startul reprizei secunde, neacordată însă de central.

În urma reluărilor, s-a văzut clar că Mihai Roman a fost faultat de Valentin Crețu în careu, însă atacantul celor de la Botoșani s-a ales doar cu un cartonaș galben pentru simulare.

La o zi distanță, tehnicianul moldovenilor, Marius Croitoru, nu s-a putut abține să nu vorbească despre deciziile luate de brigada de arbitri, iar acesta a avut câteva mesaje ironice după cele întâmplate în partida cu FCSB.

”Un început foarte prost de meci, 15-20 de minute. După, arbitrul s-a ridicat la nivelul primelor noastre 15 minute. Un arbitraj foarte slab din punctul meu de vedere. Nu știu cum și cine îi deleagă. Nu pot să înțeleg. Meciurile ar trebui decise de execuții, de driblinguri, de pase, de spectacol.

Din păcate, tot ei sunt cei care vor să decidă unele meciuri. Bravo lor, sunt niște arbitri minunați, cei mai deștepți, cei mai frumoși, cei mai tari din țara asta. Eram pe aproape să iau cartonașul galben. Nu știu cum m-a iertat. Din punctul ăsta de vedere, a fost minunat arbitrul”, a declarat Marius Croitoru.

După înfrângerea cu FCSB, nici jucătorii Botoșaniului nu l-au iertat pe Adrian Cojocaru pentru deciziile eronate luate împotriva lor, iar patronul moldovenilor a avut și el o ieșire nervoasă în direct la TV.

„Arbitrul a ucis jocul. Cred că nu e normal, nu e corect. Acolo a văzut, acolo nu a văzut. Nu pot să înțeleg. Arbitrul trebuie să fie imparțial. Sunt fericit că am înscris, dar, din păcate, nu am câștigat”, a spus Ongenda.

„Nu știu cum a văzut arbitrul simulare. Mi-a dat și galben pentru simulare, e incredibil ce se petrece. Una peste alta, cred că au meritat victoria”, a spus și Mihai Roman.

Pentru FC Botoșani urmează o partidă decisivă la Craiova, în care are o ultimă șansă la locul 4, în timp ce FCSB o întâlnește pe teren propriu pe Academica Clinceni.