Florinel Coman știe ce trebuie să facă pentru un transfer: „Să joc fotbal!”

Starul lui Gigi Becali, autocritic după ultimele evoluții!

FCSB a câștigat cu 1-0 derby-ul etern cu Dinamo, în care a avut și o bară prin debutanul Ante Vukusic, însă „câinii” au irosit o șansă imensă la ultima fază. A fost prima victorie a roș-albaștrilor pe terenul marii rivale în Liga 1 după 6 ani.

Derby-ul a început cu roș-albaștrii în atac, iar tânărul Octavian Popescu nu a nimerit poarta din centrarea lui Ovidiu Popescu. După 8 minute de joc, Tănase a deschis scorul și a devenit golgheterul campionatului, cu 15 reușite.

Primul semn al dinamoviștilor în atac a fost dat de Nemec, care nu a nimerit poarta, însă tot FCSB a fost mai periculoasă până la finalul primei părți. Octavian Popescu a șutat în blocaj, iar apoi Coman a irosit două șanse uriașe în interval de câteva secunde.

La cealaltă poartă, Sorescu a tras aiurea în loc să-i paseze lui Nemec în fața porții, iar primul șut pe poartă al „câinilor” a venit abia în minutul 45, când Vlad a boxat încercarea lui Anton.

În startul reprizei secunde, Ovidiu Popescu a trimis puțin pe lângă bară, iar apoi portarul dinamoviștilor a intervenit perfect la șuturile lui Coman și Octavian Popescu.

„Câinii” au irosit o șansă mare, prin Fabbrini, al cărui șut a ocolit puțin vinclul. În minutul 79, Dinamo a rămas în 10 oameni, după al doilea galben văzut de Steliano Filip, iar asta s-a văzut imediat pentru că noul transfer al roș-albaștrilor, Ante Vukusic, a nimerit bara.

Cu toate acestea, „câinii” puteau smulge un punct chiar la ultima fază a meciului, când Nepomuceno a trimis foarte aproape de bară. Dinamo, care venea după două victorii consecutive, a bifat al patrulea eșec la rând în fața marii rivale.

Deși nu a reușit să înscrie și a fost schimbat în ultimul sfert de oră, Florinel Coman a fost unul dintre cei mai periculoși jucători ai roș-albaștrilor, ratând multe ocazii importante.

La finalul jocului, Florinel Coman a oferit două momente de sinceritate atunci când a fost întrebat despre presiunea pe care și-o pune singur, dar și despre forma sa din ultima vreme.

„A fost un meci greu pe acest teren. Dacă jucam pe Arena Națională era o diferență mai mare, dar acest teren a cam echilibrat echipele, așa că suntem mulțumiți că am luat trei puncte. Îmi doresc de câteva etape să marchez. Asta e, nu intră încă. Mă voi pregăti și sper să o fac. important e că a câștigat echipa. Clar contează ce fac și eu pe teren, dar sunt bucuros deocamdată că sunt la finalizare.

Chiar dacă nu am marcat, voi veni și golurile. Sincer, cred că pun cam multă presiune pe mine. Sunt dornic, vreau să simt din nou senzația golului. Sper să marchez meciul viitor. Mă simt foarte bine când dă gol Tănsase, sunt fericit pentru el, e golgheterul campionatului, trage echipa după el, e căpitanul nostru, așa că sper să prindă un transfer foarte bun.

Mai avem un meci până la cel din Cupă, vom veni pregătiți ca în această seară și sper să obținem un rezultat pozitiv. Au venit mulți fani la noi la bază, ne-au încurajat, sper să-i vedem din nou în tribune. Am venit cu un alt aer, dornici să câștigăm, au băgat vână în noi. Știu cât înseamnă pentru ei victoria asta.

Ce să fac (n.r – pentru a prinde un transfer la vară)? Să joc fotbal, ceea ce nu am făcut în ultimele meciuri”, a spus Florinel Coman.

FCSB rămâne astfel pe primul loc în Liga 1 și este neînvinsă în ultimele 8 meciuri din campionat. Peste doar o săptămână vom avea parte de un nou episod din „Derby de România”, de data aceasta în optimile Cupei.