Noul golgheter al campionatului, încrezător în forța FCSB-ului: „Va fi greu să ne bată cineva sezonul ăsta!”

Interviu savuros al căpitanului roș-albaștrilor după succesul împotriva marei rivale!

FCSB a câștigat cu 1-0 derby-ul etern cu Dinamo, în care a avut și o bară prin debutanul Ante Vukusic, însă „câinii” au irosit o șansă imensă la ultima fază. A fost prima victorie a roș-albaștrilor pe terenul marii rivale în Liga 1 după 6 ani.

Derby-ul a început cu roș-albaștrii în atac, iar tânărul Octavian Popescu nu a nimerit poarta din centrarea lui Ovidiu Popescu. După 8 minute de joc, Tănase a deschis scorul și a devenit golgheterul campionatului, cu 15 reușite.

Primul semn al dinamoviștilor în atac a fost dat de Nemec, care nu a nimerit poarta, însă tot FCSB a fost mai periculoasă până la finalul primei părți. Octavian Popescu a șutat în blocaj, iar apoi Coman a irosit două șanse uriașe în interval de câteva secunde.

La cealaltă poartă, Sorescu a tras aiurea în loc să-i paseze lui Nemec în fața porții, iar primul șut pe poartă al „câinilor” a venit abia în minutul 45, când Vlad a boxat încercarea lui Anton.

În startul reprizei secunde, Ovidiu Popescu a trimis puțin pe lângă bară, iar apoi portarul dinamoviștilor a intervenit perfect la șuturile lui Coman și Octavian Popescu.

„Câinii” au irosit o șansă mare, prin Fabbrini, al cărui șut a ocolit puțin vinclul. În minutul 79, Dinamo a rămas în 10 oameni, după al doilea galben văzut de Steliano Filip, iar asta s-a văzut imediat pentru că noul transfer al roș-albaștrilor, Ante Vukusic, a nimerit bara.

Cu toate acestea, „câinii” puteau smulge un punct chiar la ultima fază a meciului, când Nepomuceno a trimis foarte aproape de bară. Dinamo, care venea după două victorii consecutive, a bifat al patrulea eșec la rând în fața marii rivale.

Florin Tănase a fost din nou decisiv pentru roș-albaștrii și a ajuns la 8 goluri marcate împotriva lui Dinamo în ultimele 7 jocuri directe.

Liderul celor de la FCSB a fost spectaculos și după meci, la interviu. Tănase a spus că scorul ar fi fost mult mai mare pe un gazon bun și a anunțat că echipa sa nu va mai putea fi oprită de nimeni din drumul spre titlul de campioană în acest sezon.

”Sunt bucuros că am reușit să îmi ajut echipa și că am câștigat împotriva marii rivale. Poate și din cauza gazonului moale, greu, nu am reușit să mai marcăm azi. Dacă era terenul bun, era scorul mult mai mare.

Da, se pare că Dinamo e victima mea preferată. Sunt bucuros că înscriu mai ales împotriva lor. Aveau moral bun, veneau după două victorii, dar ne bucurăm că am reușit să-i batem. Nu le-am dat încredere în timpul partidei să spere la ceva.

Posibil să fie un semn și să luăm titlul anul ăsta (n.r. – ultima oară când FCSB a învins Dinamo în deplasare a câștigat Liga 1). Eu am mare încredere, cred că va fi greu să ne bată cineva sezonul ăsta.

Dacă plec după aia? Nu știu. Normal, orice jucător își dorește să facă pasul spre un campionat mai puternic. Nu, nu cred că-l pot depăși pe Man la suma de transfer. El e tânăr, are 22 de ani. Dacă voi marca 40 de goluri….”, a declarat Florin Tănase după joc.

FCSB rămâne astfel pe primul loc în Liga 1 și este neînvinsă în ultimele 8 meciuri din campionat. Peste doar o săptămână vom avea parte de un nou episod din „Derby de România”, de data aceasta în optimile Cupei.