Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu Politica de confidențialitate
Accept
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Căutare
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Citești: Dan Petrescu a vorbit în premieră despre grupa de Europa League: „Mă gândesc serios că vreau să ne calificăm!”
Distribuie
Font ResizerAa
Font ResizerAa
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Căutare
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Follow US
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Fotbal InternaționalFotbal RomâniaLiga 1

Dan Petrescu a vorbit în premieră despre grupa de Europa League: „Mă gândesc serios că vreau să ne calificăm!”

Ionut Lazar
Ionut Lazar Publicat pe 3 octombrie 2020
Distribuie
dan-petrescu-tragere-la-sorti-grupe-europa-league
dan-petrescu-tragere-la-sorti-grupe-europa-league
Distribuie

Suporterii sunt așteptați și ei din nou pe stadion la aceste meciuri!

La conferința de presă premergătoare meciului cu Viitorul, din etapa a 6-a a Ligii 1, care va avea loc duminică, antrenorul campioanei României, Dan Petrescu, a vorbit pentru prima dată despre grupa de Europa League din acest sezon în care a fost repartizată CFR Cluj.

Contents
Suporterii sunt așteptați și ei din nou pe stadion la aceste meciuri!Petrescu este mulțumit de grupă, dar regretă că nu va ajunge la Londra!Eroul de pe Olimpico este așteptat din nou la Cluj!Suporterii ar putea însemna enorm pentru CFR!Programul CFR-ului în grupele Europa League:

Campioana României va juca în Grupa A, alături de AS Roma (Italia), Young Boys Berna (Elveția) și CSKA Sofia (Bulgaria).

Comparativ cu grupa de anul trecut, când Dan Petrescu și compania au avut o grupă cu Lazio, Celtic și Rennes, putem spune că cel puțin la prima vedere formațiile pe care urmează să le întâlnească CFR Cluj sunt mult mai accesibile.

Să nu uităm că în sezonul trecut al UEFA Europa League, ardelenii au stabilit un adevărat record de puncte pentru o echipă romanesaca în competițiile europene, terminând grupa pe locul 2, cu 12 puncte acumulate, după victorii în fața lui Lazio (2-1, acasă), Celtic (2-0, acasă) și Rennes (1-0, atât acasă, cât și în deplasare).

„Grupa A… Dacă ne gândim la ce a fost anul trecut când a fost tragerea la sorți când n-am putut să fim mulțumiți… Chiar eram foarte supărat. De unde să știu eu că ne calificăm? Deci când a fost anul trecut tragera la sorți mă gândeam să facem măcar o victorie cu oricare dintre ele să nu ne facem naibii de râs. Dar să facem patru victorii și după să ne și calificăm… Sincer la asta nu m-am gândit. Nu m-am gândit la calificare nicio secundă. Mă gândeam doar să nu ne facem de râs. Ăsta e adevărul. N-are rost să mint. Poate eu sunt altfel față de alți antrenori care promit multe. Eu nu pot să promit și să spun nimic, decât că grupa pare mai accesibilă decât cea de anul trecut.

Dacă acum suntem mulțumiți de grupă și după aceea nu facem puncte… Degeaba suntem mulțumiți. E clar că în opinia mea Roma este favorită să câștige această grupă. După aceea în spatele ei vine Young Boys Berna care are un lot cotat la 60 de milioane de euro și care ajunge de obicei prin Champions League. După urmăm noi și cu CSKA, poate noi avem un mic avantaj datorită experienței de anul trecut din grupe.

Dacă anul trecut nu mă gândeam la calificare, acum vă spun sincer că mă gândesc serios că vreau să ne calificăm mai departe, mai ales că anul trecut nu ne-am făcut de râs. Am jucat de la egal la egal până și cu Sevilla care a câștigat competiția. Anul ăsta a fost la fel și cu Dinamo Zagreb, nu am pierdut. Sunt foarte multe meciuri de când CFR nu pierde și mă gândesc că avem șansele noastre să ne calificăm. Sper să facem tot posibilul să ajungem din nou în primăvară”, a spus Dan Petrescu.

Petrescu este mulțumit de grupă, dar regretă că nu va ajunge la Londra!

După calificarea de joi reușită în fața finlandezilor de la KuPS, „Bursucul” spunea că nu și-ar dori să aibă parte din nou de deplasări lungi, dar că ar vrea să facă o vizită la Milano sau la Londra, la fel cum își doreau și băieții săi.

O grupă cu AC Milan era însă imposibilă pentru CFR, întrucât ambele formații s-au aflat în urna a 3-a la tragerea la sorți de la Nyon.

Una peste alta, tehnicianul ardelenilor regretă doar faptul că nu va putea ajunge la Londra, orașul în care a trăit timp de 5 ani pe vremea când a jucat la Chelsea, dar se declară mulțumit de grupa pe care o are CFR în acest sezon de Europa League și își va motiva băieții să ajungă pentru al doilea an consecutiv cel puțin în 16-imile competiției.

„Înainte de tragere spuneam că nu îmi doresc să avem deplasări lungi. Ăsta e un alt avantaj acum pentru mine și pentru jucători. Am avut deplasări grele, în care doar drumul dura 6 ore, gen Astana. Sincer nu îmi doream Celtic. Nu îmi doream Dinamo Zagreb. Nu îmi doream Slavia Praga. Nu îmi doream Maccabi. Până la urmă ce nu mi-am dorit nu a venit. Roma e o echipă bună, dar aș fi preferat să merg la Londra. N-am mai fost de mult. Îmi era dor de Londra și preferam Arsenal sau chiar grupa lui Tottenham. Dacă aș spune că grupa noastră e foarte grea sau imposibilă nu aș fi corect. Nicio grupă nu e ușoară, dar eu zic că trebuie să încercăm să ieșim din această grupă și să mergem mai departe”, a spus Dan Petrescu.

Eroul de pe Olimpico este așteptat din nou la Cluj!

Clujenii au și o amintire extrem de frumoasă de la Roma, care datează din 16 septembrie 2008. A fost chiar prima partidă din istoria CFR-ului în grupele UEFA Champions League, iar pe atunci ardelenii câștigau pe Olimpico cu 2-1, după o dublă senzațională a lui Juan Emmanuel Culio.

Ofițerul de presă al clubului, Oana Sabău, i-a pomenit lui Dan Petrescu la conferința de presă de acel meci care a rămas în istoria clubului ardelean, iar tehnicianul și-a amintit cu drag de Culio, care a părăsit-o pe CFR în iarna anului trecut.

„O să-l sun pe Culio să vină înapoi. El vrea oricum. Poate vine, cine știe, la meciul ăsta”, a spus, zâmbind, Dan Petrescu.

Suporterii ar putea însemna enorm pentru CFR!

Antrenorul campioanei ultimelor trei ediții de Liga 1 a vorbit și despre posibilitatea ca o parte dintre fanii echipei să fie prezenți pe stadion la partidele din grupele Europa League, care vor avea loc în Gruia. UEFA a anunțat deja programul celor 6 etape, iar dacă Ministerul Tineretului și Sportului, împreună cu Ministerul Sănătății și Federația Română de Fotbal vor decide că lumea va putea reveni fizic în tribunele stadioanelor din România, Dan Petrescu așteaptă cu drag suporterii să fie alături de echipă.

Momentan, nu avem un răspuns clar din partea celor care conduc fotbalul românesc, dar a rămas posibilitatea ca la partida dintre România și Norvegia din luna noiembrie să avem parte de un număr limitat de spectatori în tribună. Acest meci ar urma să fie primul cu oameni în tribunele Arenei Naționale, după o pauză de mai bine de 7 luni, iar dacă nu vor exista probleme și se vor respecta toate protocoalele, lumea va putea reveni pe toate stadioanele țării, bineînțeles într-un număr care să nu influențeze riscul de infectare cu coronavirus.

„Am înțeles că măcar o parte dintre fani ar putea să revină la stadion. Ne-am bucura să fie suporterii lângă noi. Ce antrenor sau ce jucător nu își dorește să fie fanii lângă el? Și când jucăm în deplasare ar fi frumos să fie spectatori în tribună, mai ales pe Olimpico. Ar fi păcat ca stadionul acela mare să fie gol. Acum rămâne de văzut dacă cei care conduc sau nu știu cine decide îi vor lăsa pe fani. Toți ne dorim să avem fanii lângă noi!”, a afirmat Dan Petrescu.

Programul CFR-ului în grupele Europa League:

  • Etapa 1: 22 octombrie – CSKA Sofia vs. CFR Cluj (19:55)
  • Etapa 2: 29 octombrie – CFR Cluj vs. Young Boys (22:00)
  • Etapa 3: 5 noiembrie – AS Roma vs. CFR Cluj (19:55)
  • Etapa 4: 26 noiembrie – CFR Cluj vs. AS Roma (22:00)
  • Etapa 5: 3 decembrie – CFR Cluj vs. CSKA Sofia (22:00)
  • Etapa 6: 10 decembrie – Young Boys vs. CFR Cluj (19:55)

Foto: Facebook/A.I.S.C.P

CITEȘTE ȘI:

  • Prima reacție a omului care l-a accidentat grav pe Koljic: „N-am lovit pe nimeni în viața mea!”
  • Valentin Mihăilă, transfer incredibil în Serie A!
  • Verdict crunt pentru Elvir Koljic!
  • Totul despre adversarele CFR-ului din grupele Europa League!
  • Petrescu a avut câteva mesaje clare după calificarea în grupe: „Ăsta-i trendul… Anti-CFR, anti-Dan Petrescu!”
  • Cu cine își doresc campionii României să pice în grupele Europa League?
  • Revenirea suporterilor pe stadioane! Primul meci posibil!
  • Se înmulțesc cazurile de dopaj în România?!
  • Dan Petrescu nu se mai consideră favorit nici cu campioana Finlandei: „Mi-am schimbat părerea. Nu există favorită în acest meci!”
  • La 72 de ani, Cornel Dinu vine să îi ajute pe spanioli la Dinamo!
  • Mirel Rădoi a anunțat lotul naționalei pentru tripla din octombrie! Mario Camora, convocat!

Citește și alte articole

Daniel Paraschiv “Cred că mi-a fost predestinat să ajung la Rapid!”

Cum au încheiat anul 2025 tinerii U21 din SuperLigă

FIFA a validat lista arbitrilor români pentru competițiile internaționale din 2026

România și-a aflat posibilele adversare de la Campionatul Mondial de anul viitor: SUA, Paraguay și Australia. Vezi programul meciurilor!

„Il Fenomeno – Povestea unui Superstar” – Un film-eveniment despre viața și cariera lui Adrian Mutu, realizat cu sprijinul FRF

TAGGED: antrenor, as roma, calificare, campioana romaniei, campionii romaniei, CFR Cluj, conferinta de presa, cska sofia, Dan Petrescu, europa league, grupa a, grupa accesibila, grupe, liga 1, premiera, prima reactie, romania, young boys berna
Distribuie acest articol
Facebook Whatsapp Whatsapp Copy Link
Scris de Ionut Lazar
Follow:
CEO & Reporter
Articolul precedent ovidiu-mihalache-interviu-accidentare-elvir-koljic Prima reacție a omului care l-a accidentat grav pe Koljic: „N-am lovit pe nimeni în viața mea!”
Articolul următor Fanii lui Dinamo cer de urgență VAR în Liga 1!

Urmărește-ne si aici

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
banner banner

Ultimele știri

Daniel Paraschiv “Cred că mi-a fost predestinat să ajung la Rapid!”
Fotbal România Liga 1
România, un singur gând pentru 2026: CALIFICARE!
Echipe Naționale
Cum au încheiat anul 2025 tinerii U21 din SuperLigă
Liga 1
FIFA a validat lista arbitrilor români pentru competițiile internaționale din 2026
Fotbal România
//

Ora Exacta In Fotbal,
Cele mai noi știri din sportul rege!

Despre

  • Contact
  • Politica de confidențialitate

Categorii

  • Fotbal România
  • Fotbal Internațional
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Follow US
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
adbanner
AdBlocker Detectat
Se pare ca folositi AdBlocker. Va rugam sa il dezactivati pentru a ne sustine!
Okay, I'll Whitelist
oeif oeif
Bine ați revenit!

Conectați-vă

Lost your password?