Prin utilizarea acestui site, sunteți de acord cu Politica de confidențialitate
Accept
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Căutare
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Citești: Când se va disputa Supercupa României dintre CFR Cluj și FCSB?
Distribuie
Font ResizerAa
Font ResizerAa
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Căutare
  • Fotbal România
    • Liga 1
    • Liga 2
  • Fotbal Internațional
    • Bundesliga
    • LaLiga
    • Ligue 1
    • Premier League
    • Serie A
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Follow US
  • Contact
  • Ora Exacta In Romania
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
Fotbal RomâniaLiga 1

Când se va disputa Supercupa României dintre CFR Cluj și FCSB?

Ionut Lazar
Ionut Lazar Publicat pe 11 august 2020
Distribuie
supercupa-romaniei
supercupa-romaniei
Distribuie

Federația a luat o decizie importantă!

Supercupa României nu va mai fi meciul care deschide viitorul sezon, însă nici nu va fi o dispută la care FRF să renunțe din cauza pandemiei, ci o va programa spre finalul anului sau chiar în startul lui 2021, în funcție și de parcursul european al celor două echipe.

Contents
Federația a luat o decizie importantă!Când vrea Federația să programeze acest meci?

Supercupa României nu va mai deschide sezonul fotbalistic intern, așa cum s-a întâmplat aproape de fiecare dată în precedenții 25 de ani, practic de când există această competiție la noi în țară.

Cum returul barajului de menținere/promovare în Liga 1 va avea loc miercuri, pe 12 august, iar startul viitoarei ediții de Liga 1 e programat pe 21 august, nu mai era timp și pentru confruntarea care să aducă față în față campioana și deținătoarea Cupei. În plus, CFR Cluj va avea de susținut și meciul din primul tur preliminar din Champions League, pe 18 sau 19 august, deci ar fi fost imposibil de jucat Supercupa înaintea de prima etapă a noului campionat.

Când vrea Federația să programeze acest meci?

Federația are deja câteva scenarii în privința modului în care va intercala și Supercupa între atâtea partide de Liga 1, cupe europene, Cupa României și disputele echipei naționale din Liga Națiunilor și barajul sau barajele pentru Campionatul European din vara viitoare.

Prima variantă este ca Supercupa să se dispute pe una dintre datele la care sunt programate meciurile din cele 6 etape ale grupelor Champions League și Europa League, în cazul în care, evident, nici CFR Cluj și nici FCSB nu vor ajunge în această fază. Primele posibilități în acest caz ar fi 20-22 și 27-29 octombrie.

A doua variantă este ca Supercupa să fie jucată într-o pauză a Ligii 1 determinată de acțiuni ale echipei naționale, însă în acest caz, cele două cluburi ar trebui să-și dea acordul să-și dispute trofeul fără a avea la dispoziție jucătorii care vor pleca la reprezentativele antrenate de Mirel Rădoi și Adrian Mutu.

A treia variantă este ca Supercupa să se organizeze chiar și după faza grupelor europene, ceea ce ar însemna după luna decembrie. N-ar fi prima oară când s-ar petrece asta: Supercupa aferentă startului de sezon 2001-2002 s-a disputat nu în vara lui 2001, ci abia în martie 2002.

Cele două cluburi se vor afla pentru prima dată față în față într-un meci care va conta pentru stabilirea câștigătoarei Supercupei României. Deși în ultimii 16 ani, excluzând sezonul recent încheiat, FCSB și CFR Cluj și-au adjudecat nu mai puțin de 16 titluri și Cupe ale României, nu s-a întâmplat niciodată ca în același sezon, una să triumfe în campionat și cealaltă în Cupă. FCSB a disputat 6 Supercupe și și-a adjudecat două, în vreme ce CFR a jucat tot de 6 ori cu acest trofeu pe masă, dar l-a câștigat de 3 ori.

Foto: Federația Română de Fotbal

CITEȘTE ȘI:

  • FCSB nu va avea un meci atât de ușor în primul tur din Europa League!
  • Lovitură financiară uriașă dată de Universitatea Craiova!
  • Reacția celor de la Dinamo Zagreb după tragerea la sorți: „Nu ar trebui excluși nici maltezii”
  • O legendă a Rapidului revine în Liga 1!
  • Rapid și-a ales antrenorul alături de care vrea promovarea!
  • Daniel Niculae înapoi la Rapid?
  • Se știu adversarele echipelor romanești din Europa League!
  • Misiune complicată pentru CFR Cluj în turul doi din Champions League!
  • Universitatea Craiova nu mai vrea să rateze titlul și transferă doi foști jucători ai FCSB-ului!
  • Cel mai căutat jucător din Liga 1: “Se vinde într-o secundă!”
  • Cum sunt văzuți campionii României în Malta?

Citește și alte articole

FCSB încheie turul campionatului cu o victorie clară la Cluj. Darius Olaru, dublă de căpitan

Federația Română de Fotbal anunță candidatura pentru organizarea finalei Europa League din 2028 sau 2029 pe stadionul Arena Națională

FCSB – UTA Arad 4-0. Lecție de fotbal pe Arena Națională! Campioana se impune categoric

Târnovanu, după FCSB – Bologna 1–2: „Prefer să iau șase goluri și echipa să câștige. Bucuros 100% nu pot fi”

Tănase, după FCSB – Bologna 1–2: „Am arătat că avem valoare și știm să jucăm. Trebuie să ne mobilizăm”

TAGGED: campioana, castigatoare, cfr, CFR Cluj, cfrcluj, cupa, Cupa Romaniei, cuparomaniei, decizie, fcsb, Federatia Romana de Fotbal, frf, liga1, playoff, romania, supercupa, supercuparomaniei
Distribuie acest articol
Facebook Whatsapp Whatsapp Copy Link
Scris de Ionut Lazar
Follow:
CEO & Reporter
Articolul precedent fcsb-fc-shirak-armenia FCSB nu va avea un meci atât de ușor în primul tur din Europa League!
Articolul următor dan-alexa-rapid-1 Dan Alexa, revoltat pe finanțatorul Rapidului după ce a fost demis!

Urmărește-ne si aici

FacebookLike
InstagramFollow
YoutubeSubscribe
banner banner

Ultimele știri

FCSB încheie turul campionatului cu o victorie clară la Cluj. Darius Olaru, dublă de căpitan
Fotbal România Liga 1
Federația Română de Fotbal anunță candidatura pentru organizarea finalei Europa League din 2028 sau 2029 pe stadionul Arena Națională
Echipe Naționale Fotbal România
FCSB – UTA Arad 4-0. Lecție de fotbal pe Arena Națională! Campioana se impune categoric
Fotbal România Liga 1
Târnovanu, după FCSB – Bologna 1–2: „Prefer să iau șase goluri și echipa să câștige. Bucuros 100% nu pot fi”
Fotbal Internațional Fotbal România
//

Ora Exacta In Fotbal,
Cele mai noi știri din sportul rege!

Despre

  • Contact
  • Politica de confidențialitate

Categorii

  • Fotbal România
  • Fotbal Internațional
  • Echipe Naționale
  • Restul Lumii
Ora Exacta In FotbalOra Exacta In Fotbal
Follow US
© 2025 Ora Exacta In Fotbal
adbanner
AdBlocker Detectat
Se pare ca folositi AdBlocker. Va rugam sa il dezactivati pentru a ne sustine!
Okay, I'll Whitelist
oeif oeif
Bine ați revenit!

Conectați-vă

Lost your password?