Andrei Pițian l-a făcut praf pe Radu Petrescu după eșecul cu CFR: „Mare cot în cap ce-mi dă!”

Apărătorul Chindiei a dezvăluit ce răspuns a primit pe teren de la central!

CFR Cluj a câștigat greu meciul din deplasarea cu revelația sezonului, Chindia Târgoviște, scor 1-0, iar în urma acestui succes, ardelenii rămân neînvinși în campionat de la sosirea lui Edi Iordănescu pe bancă.

Faza care a decis partida jucată pe „Ilie Oană” a avut loc în minutul 52, atunci când CFR a primit un penalty contestat vehement de gazde. Centralul Radu Petrescu a acordat lovitura de la 11 metri după ce a considerat că Andrei Pițian a atins balonul cu mâna în propria suprafață de pedeapsă.

Adrian Păun a deschis scorul fară nicio emoție de la punctul cu var, iar din acel moment campioana României a reușit să mențină avantajul în ciuda atacurilor formației lui Emil Săndoi și a plecat cu toate cele 3 puncte de la Ploiești.

După acest rezultat, CFR Cluj s-a apropiat din nou la un punct de liderul FCSB, în timp ce Chindia pierde primul meci după 8 etape la rând fără eșec.

Omul care a făcut hențul în urma căruia campioana a primit penalty, Andrei Pițian, a recunoscut că mingea l-a atins în mână, însă susține că echipa sa a fost privată și ea de un penalty.

„M-am uitat și eu pe reluări, da, am sărit, am fost dezechilibrat și mi-a căzut mingea pe degete. Dacă a dat penalty, ok, dar la faza premergătoare, e fault clar pentru noi, iar el a întors decizia și a dat pentru ei. N-am înțeles.

În minutul 57, Ben Youssef mare cot în cap ce-mi dă. Uitați-vă pe reluări. Și nu e penalty. După care primim replica clasică a lor: mai greșim și noi. Păi noi, ca jucători, dacă mai greșim, tot noi suportăm.

Pentru greșelile arbitrilor, de ce tot noi? Nu înțeleg. Vor respect. Dacă vor respect, la rândul lor trebuie să respecte. E frustrant. Dacă nu aveau acel penalty, cei de la CFR nu aveau șut pe poartă în statistici”, a spus Andrei Pițian la flash-interviu.